Pod takim hasłem Fundacja „Vladislawia”– Operator kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe”, kontynuuje cykl prezentacji dziesięciu włocławskich kamienic ze Śródmieścia – krótkich informacji, a także ciekawostek o wybranych budynkach. Kolejna propozycja cyklu „Każda kamienica, to kawał historii”, to budynek, w którym mieści się obecnie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu, Delegatura we Włocławku przy ulicy Łęgskiej 42.
Zapisy archiwalne sięgają roku 1819, w którym Karol Ludwik Menger, właściciel domu murowanego, sprzedał nieruchomość Beniaminowi Engelmannowi . Oprócz domu, w tym miejscu znajdowały się stajnia i ogród. W 1832 roku budynek stał się własnością Karola Bogumiła Loschnitza – kupca zbożowego, natomiast 20 lat później, kamienicę nabyła Anna Maria Engelmann. Kolejni właściciele nieruchomości zmieniali się co kilka-kilkanaście lat, aż do początku XX wieku. Byli nimi: Wilhelm Nast, Joachim i Gustaw Peretz, Karol Wiese, Julia Lamparska, Klemens Kossowski, Matwiej Wahl, Józef Opacewicz, Michał Wachowicz i Magdalena Leroug. Dom pierwotnie był parterowy, a piętro wraz z balkonami dobudowano prawdopodobnie z początkiem XX w. Wtedy też od strony ogrodu, została dobudowana parterowa weranda.
Po prawej stronie od frontu, znajduje się brama wjazdowa prowadząca na podwórze i do ogrodu. Układ wnętrza budynku dwutraktowy. Pośrodku korytarz, w którym po lewej stronie znajdują się schody jednobiegowe z podestem, z balustradą z toczonych tralek i wejścia do czterech pokoi.
(Opracował Sławomir Kukiełczyński na podstawie materiałów archiwalnych, udostępnionych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu – Delegatura we Włocławku).
Uczestnicy konkursu proszeni są o sfotografowanie kamienicy w taki sposób lub taką techniką, która będzie wyróżniała ją pod kątem artystycznym, nowatorskim (np. sfotografowanie przez szyby samochodu, zaparkowanego naprzeciwko lub odbicie budynku w bocznym lusterku samochodu, w odbiciu kałuży po deszczu albo w półcieniu itp.). Liczymy na pomysłowość autorów zdjęć i przesyłanie ich (3-5) pod wskazany adres: fundacja@ksw.wloclawek.pl z dopiskiem „zdjęcie na konkurs – Każda kamienica, to kawał historii”. Regulamin konkursu fotograficznego znajduje się na fejsbukowym profilu kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe” i na stronie Organizatora konkursu – www.fundacjavladislawia.pl