Do 14 lutego został przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Rodzice mogą z niego korzystać na dotychczasowych zasadach w razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko lub dorosła osoba niepełnosprawna. Ze świadczenia mogą skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego– informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.
Dyżur telefoniczny
O dodatkowy zasiłek opiekuńczy, świadczenia chorobowe za czas kwarantanny lub izolacji będzie można zapytać podczas wtorkowego dyżuru telefonicznego. Odbędzie się on 9 lutego w godz. 9-12.00 pod numerem telefonu 52 34 18 704. W czasie dyżuru będzie można dowiedzieć się m.in. jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty świadczeń chorobowych za czas kwarantanny lub izolacji, a jakie do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Eksperci wyjaśnią również kto może ubiegać się o wyrównanie obniżonego zasiłku w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy, a także jacy pracownicy mogą liczyć na 100 proc. chorobowego – informuje Krystyna Michałek.