Od 24 lutego 2022 r. granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 3,5 miliona osób. Wiele z nich oczekuje w Polsce na zakończenie wojny i możliwość powrotu do ojczyzny. Zarówno instytucje państwowe, jak i osoby prywatne starają się pomóc obywatelom Ukrainy w przetrwaniu tego trudnego czasu i odnalezieniu się w nowych warunkach życia w Polsce. Również Zielona Linia, infolinia urzędów pracy, wspiera sąsiadów zza wschodniej granicy. Głównie w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Na jakie wsparcie Zielonej Linii mogą liczyć obywatele Ukrainy? Odpowiadamy.
Zielona Linia (Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia) jest infolinią urzędów pracy. Jej konsultanci udzielają informacji m.in. na temat rejestracji w urzędzie pracy, form wsparcia dla osób bezrobotnych czy zatrudniania cudzoziemców. Od wybuchu wojny na Ukrainie (24 lutego 2022 r.) zakres działań Zielonej Linii poszerzył się o wsparcie obywateli tego kraju, którzy masowo chronią się w Polsce. Przepisy wprowadzone na mocy ustawy specjalnej z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa otworzyły polski rynek pracy i dały szereg innych przywilejów naszym sąsiadom zza wschodniej granicy. Zielona Linia wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno polskich pracodawców, jak i uchodźców uruchomiła kilka dodatkowych usług, skierowanych do obywateli Ukrainy. Opisujemy najważniejsze z nich.
Fabryka CV
Jedną z dodatkowych usług, które oferuje Zielona Linia obywatelom Ukrainy, jest pomoc w przetłumaczeniu na język polski i przygotowaniu CV. Wystarczy wejść na stronę: https://zielonalinia.gov.pl/-/perekladit-svoe-rezume-pol-s-kou-movou załączyć odpowiedni plik z ukraińskim CV i specjaliści Zielonej Linii zajmą się tłumaczeniem i przygotowaniem dokumentu po polsku. Tłumaczenia są dokonywane od poniedziałku do piątku. Usługa ta jest świadczona bezpłatnie. Gotowy dokument jest odsyłany na wskazany adres e-mail.
Dostęp do ofert pracy w języku ukraińskim
Kolejną usługą skierowaną do obywateli Ukrainy, przygotowaną przez Zieloną Linię, jest wyszukiwarka ofert pracy: https://zielonalinia.gov.pl/wyszukiwarka2017
Znajdują się w niej oferty z Centralnej Bazy Ofert Pracy oraz kilku popularnych portali z ogłoszeniami, tj.: pracuj.pl, praca.pl, GazetaPraca.pl, gratka.pl. Poszukiwania odpowiedniej oferty ułatwiają kryteria, dzięki którym można zawęzić krąg poszukiwań i sprawić, by wyświetlały się oferty dopasowane do potrzeb szukającego.
Po wyborze języka ukraińskiego w tłumaczu, znajdującym się w prawym górnym rogu strony, treści ofert wyświetlą się w języku ukraińskim.
Tłumacz umożliwia również przetłumaczenie wszystkich treści znajdujących się na portalu Zielona Linia na język ukraiński.
Portal Zielona Linia – wersja ukraińska
Na portalu www.zielonalinia.gov.pl pojawiła się również wersja ukraińska. Po kliknięciu na górze strony głównej flagi ukraińskiej pojawi się strona z informacjami skierowanymi do obywateli Ukrainy, m.in. o tym jak uzyskać numer PESEL, gdzie szukać pracy, jak zarejestrować się w urzędzie pracy.
Przetłumaczone są wszystkie informacje nt. form wsparcia dostępnych w PUP.
Kontakt z Zieloną Linią
W związku z sytuacją na Ukrainie infolinia Zielonej Linii działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20. W tym czasie można zadzwonić (nr tel. 19524) – dostępni są konsultanci, którzy rozmawiają po ukraińsku, napisać (również w języku ukraińskim) – korzystając z kanału czat dostępnego na stronie Zielonej Linii lub kanału Messenger (Facebook).
Konsultanci Zielonej Linii udzielają informacji zarówno obywatelom Ukrainy, którzy chcą pracować w Polsce lub chcą zarejestrować się w urzędzie pracy, jak również pracodawcom, chcącym zatrudnić sąsiadów zza naszej wschodniej granicy. Chodzi głównie o wyjaśnienie przepisów zawartych w ustawie specjalnej z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Konsultancie Zielonej Linii niezmiennie udzielają również informacji na temat rynku pracy i usług świadczonych przez urzędy pracy wszystkim innym zainteresowanym tymi zagadnieniami.
Zielona Linia prowadzi działania informacyjne, których celem jest wspieranie osób bezrobotnych
w poszukiwaniu zatrudnienia, a także propagowanie pozytywnych wzorców, mobilizujących do rozwoju czy zakładania własnych firm. Zielona Linia swoje usługi kieruje również do pracodawców, m.in. chcących zatrudnić cudzoziemców czy szukających wsparcia z urzędu pracy. Nadzór nad działalnością serwisu prowadzi Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy podlegająca pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.