Nowe przepisy, które weszły w życie 30 kwietnia zwalniają niektórych przedsiębiorców z opłacania przez 6 miesięcy składek na ubezpieczenia społeczne, a także dają możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji. Jednak w czasie ulgi nie jesteśmy objęci ubezpieczeniami społecznymi, a w związku z tym nie korzystamy z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują – nie mamy prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. A okres, w którym nie opłaca się składek na ubezpieczenie emerytalne, nie jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury oraz renty.
Z ulgi na start mogą skorzystać i przez 6 miesięcy kalendarzowych nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorcy, którzy:
- podejmą działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ponownie, po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej,
- nie będą wykonywać dla byłego pracodawcy tego, co robili dla niego, jako pracownik
w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym.
Jeśli przedsiębiorca skorzysta z „ulgi na start”, podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu i na to ubezpieczenie musi opłacać składkę, która w 2018 r. wynosi 319,94 zł.
Gdy przedsiębiorca skorzysta z ulgi na start przez 6 miesięcy lub wcześniej z niej zrezygnuje, może skorzystać z obecnie już istniejącej ulgi, czyli tzw. „małego ZUS”. Oznacza to, że przez następne 24 miesiące kalendarzowe prowadzenia swojej firmy, będzie mógł opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne naliczone od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Przypomnijmy, że mały ZUS od kwietnia 2018 r. wynosi 503,84zł (bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe) lub 519,28zł (ze składką na ubezpieczenie chorobowe). Z kolei duży ZUS wynosi odpowiednio 1.163,39 zł lub 1.228,70zł.
Działalność nieewidencjonowana – bez wpisu do CEIDG
Nowe przepisy umożliwiają również prowadzenie działalności bez rejestracji, czyli bez wpisywania do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).Jeśli zdecydujemy się na działalność nieewidencjonowaną nie musimy opłacać żadnych składek na ubezpieczenia. Jeśli jednak nie spełniamy warunków do prowadzenia takiej działalności (o warunkach przeczytasz na www.biznes.gov.pl) musimy zarejestrować swoją firmę w CEIDG i zgłosić się do ubezpieczeń.
Zanim zdecydujesz się na „ulgę na start”, czy działalność nieewidencjonowaną poznaj ich niekorzystne konsekwencje
W okresie prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, tak jak w okresie korzystania z ulgi na start, nie podlegamy ubezpieczeniom społecznym, a w związku z tym nie korzystamy z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują – nie mamy prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Okres „ulgi na start” jak i prowadzenia nieewidencjonowanej działalności nie będzie także uwzględniony przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych lub świadczeń przysługujących członkom naszej rodziny. Nie będzie można również ubiegać się o długoterminowe świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, ponieważ nie podlegamy ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, a tym samym ubezpieczeniu wypadkowemu.