12 kwietnia w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6 odbył się wernisaż wystawy pt.: „W kuźni Andrzeja Schmidta”. Jest to ekspozycja monograficzna, poświęcona twórczości jednego z najznamienitszych, czynnych zawodowo kujawskich kowali.
Andrzej Schmidt urodził się 2 sierpnia 1960 r. w Piotrkowie Kujawskim. Od wczesnej młodości fascynowała go historia, zabytki, a szczególnie wyroby kowalstwa artystycznego. Naukę zawodu rozpoczął w 1979 r., w słynnej kuźni Jędrzejewskich w Osięcinach. Jego nauczycielem był Zbigniew Jędrzejewski, syn Teodora Jędrzejewskiego, założyciela osięcińskiej kuźni. Egzamin mistrzowski złożył 25 kwietnia 1986 r. w Izbie Rzemieślniczej w Bydgoszczy. W 1987 r. otworzył w rodzinnym mieście działający do dziś warsztat kowalski. Jest laureatem licznych konkursów i zdobywcą wielu nagród. Wielokrotnie uczestniczył w pokazach pracy kowala w muzeach. Od wielu lat współpracuje z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Od 1997 r. Andrzej Schmidt jest członkiem oddziału włocławskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych z siedzibą w Lublinie. Do chwili obecnej przekazał tajniki kowalskiej sztuki siedemnastu uczniom — wśród nich dwóm bratankom: Tomaszowi Schmidtowi oraz Wojciechowi Szmytowi (w 2015 r. obaj zostali przyjęci do Stowarzyszenia Twórców Ludowych). W 2010 r. za działalność edukacyjną został uhonorowany przez Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła Srebrną Odznaką. Od 1999 r. prowadzi w Toruniu galerię autorską.
Ekspozycja składa się z wyrobów użytkowych o wyraźnych cechach dekoracyjnych. Na wystawie zobaczyć można między innymi bogato zdobione świeczniki, zestawy kominkowe, a także okienne kraty, fragmenty ogrodzeń i balustrad, zawiasy, klamki, uchwyty, szyldy do zamków drzwiowych. Swoje prace Andrzej Schmidt ozdabia tradycyjnymi esownicami, małżowinami, ślimacznicami, spiralne skręconymi prętami, nacięciami klinowymi. Rzadziej stosuje stemplowanie. Przedmioty wykonane z płaskowników często zakończone są dwu-, trój- lub wieloramiennymi rozcięciami, a inne ozdobnymi tarczkami o różnych kształtach. Jego prace cechuje lekkość i precyzja, a także szacunek dla tradycyjnego wzornictwa. Uzupełnieniem ekspozycji są sprzęty i narzędzia, stanowiące wyposażenie tradycyjnej kuźni: miech, kowadło, młotki, kształtowniki i inne.
Wszystkie prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz prywatnych. Wystawie towarzyszy katalog.
Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6, Włocławek
Scenariusza i komisariat: Michał Kwiatkowski
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska
Czas trwania wystawy: 12.04–15.09.2019 r.
Zdjęcia: Puchalski Patryk