Do ubezpieczenia zdrowotnego swoje dziecko zazwyczaj zgłaszają rodzice. Ale są sytuacje gdy dziadkowie, emeryci mogą ubezpieczyć wnuka.
Każdy emeryt ma prawo zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, którzy pozostają na jego utrzymaniu i nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Do ubezpieczenia mogą też zgłosić krewnych wstępnych (ojciec, matka, dziadek, babcia) pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.
Dziadkowie, emeryci mogą zgłosić wnuka do ubezpieczenia zdrowotnego, ale tylko wtedy, jeśli jego rodzice nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu lub nie są uprawnieni do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy, pracy na własny rachunek lub ubezpieczenia dobrowolnego. Mogą zgłosić wnuka do ubezpieczenia zdrowotnego, o ile nie jest on objęty tym ubezpieczeniem z innego tytułu, np. nie jest studentem, pracownikiem, zleceniobiorcą, osobą prowadzącą działalność gospodarczą czy osobą bezrobotną- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Zgłoszenie wnuka czy innego członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego emeryt czy rencista dokonuje na druku ZUS EUZ. Na tym samym druku dokonuje również wyrejestrowania z tego ubezpieczenia jeśli np. wnuk uzyskał inny tytuł do ubezpieczenia.
Członkami rodziny są:
- dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast, jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
- małżonek,
- wstępni (np. ojciec, matka, dziadek, babka) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli nie są osobami podlegającymi obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ani nie są osobami uprawnionymi do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji oraz zamieszkują na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)
Za członka rodziny nie uważa się partnerów (konkubentów), nawet jeśli wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe czy wychowują dzieci.