W związku z otwarciem od 19 kwietnia m.in. żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli, rodzice najmłodszych dzieci mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego tylko do 18 kwietnia, zaś rodzice dzieci w wieku szkolnym do 25 kwietnia.
Jeśli rodzic dziecka złożył oświadczenie o sprawowaniu opieki za łączny okres od 12 do 25 kwietnia, a dziecko nie jest jeszcze w wieku szkolnym, to oświadczenie to stanowi wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres do 18 kwietnia. W takiej sytuacji rodzic nie musi składać nowego oświadczenia czy korygować oświadczenia, które już złożył, ma prawo do zasiłku nie dłużej niż do 18 kwietnia – tłumaczy Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Natomiast w przypadku, gdy pomimo otwarcia od 19 kwietnia żłobków i przedszkoli nastąpi jednak zamknięcie danej placówki lub jej ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19, w celu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres po 18 kwietnia rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym, musi złożyć nowe oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Na tej podstawie przysługuje mu prawo do zasiłku, nie dłużej niż do 25 kwietnia – dodaje rzeczniczka.
Pozostałe zasady nabycia prawa i wypłaty zasiłku nie zmieniły się. Nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli placówka jest otwarta, a rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.Zasiłek też nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.