Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kontynuuje realizację zadania pt. Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Przyznana w ramach programu Wspieranie działań muzealnych dotacja, przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, umożliwiła do tej pory wykonanie pełnej konserwacji dziewięciu skrzyń z ziemi dobrzyńskiej i jednej z Kujaw.
W drugim etapie renowacji poddanych zostanie dziewięć skrzyń posagowych z Kujaw. Konserwację mebli prowadzi Pracownia Renowacji Antyków, Kupno-sprzedaż, Roman Wietrzycki z Włocławka. Jej zakończenie nastąpi do 24 listopada br. Kolejne etapy prac konserwatorskich są na bieżąco konsultowane z pracownikami włocławskiego muzeum. Fotografie i zapis filmowy dokumentujące prace wykorzystane zostaną do przygotowania kilkuminutowego filmu promocyjnego. W ramach zadania planowana jest także wystawa czasowa pt. Półskrzyneczek i wianeczek. Konserwacja posagowych skrzyń malowanych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, która prezentowana będzie w Muzeum Etnograficznym w dniach od 1 do 27 grudnia br. Ponadto wykonana zostanie digitalizacja zabytków, a dane zostaną wprowadzone do muzealnego systemu ewidencji zabytków MONA oraz opublikowane w Katalogu zbiorów online.
Po zakończeniu wystawy czasowej wszystkie obiekty zostaną przeniesione do magazynu. Następnie, zgodnie z przyjętą koncepcją, skrzynie staną się częścią wystawy stałej w Muzeum Etnograficznym, której zmiana planowana jest do końca 2022 r.
Tekst: Michał Kwiatkowski
Realizacja zadania dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych oraz dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.