Osoby prowadzące działalność gospodarczą objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, które nieterminowo opłaciły składki w ubiegłym roku, nie stracą ciągłości ubezpieczeń, jeśli do końca czerwca 2022 r. złożą wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie.
Od stycznia 2022 r. nastąpiły zmiany w ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego dla osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czyli między innymi prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących. W przypadku opłacenia składek po terminie nie są one już wyłączone z dobrowolnego chorobowego. Ubezpieczenie chorobowe będzie trwało aż do jego wygaśnięcia lub wyrejestrowania z ubezpieczenia. To oznacza, że nie muszą składać wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie, by zachować prawo do zasiłku – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Wyjątek stanowią ci przedsiębiorcy, którzy nieterminowo opłacili składki za okres przed grudniem 2021 r. Jeśli chcą zachować ciągłość ubezpieczeń, powinni do 30 czerwca 2022 r. złożyć do ZUS wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie (druk US-9). Wniosek można złożyć online przez PUE ZUS lub bezpośrednio na sali obsługi klientów. Można go również wysłać pocztą. Dzięki temu, jeśli ZUS wyrazi zgodę, przedsiębiorca nie będzie musiał zgłaszać się od nowa do dobrowolnego ubezpieczenia i czekać 90 dni na możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego.
Natomiast niezłożenie wniosku do 30 czerwca 2022 r., będzie skutkowało brakiem prawa do wypłaty zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. W takiej sytuacji przedsiębiorca, który chce być ponownie objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, musi złożyć w ZUS nowe zgłoszenie na druku ZUS ZUA. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem nastąpi wówczas od daty zgłoszenia. Będzie to wówczas wiązało się już z koniecznością wyczekiwania przez 90 dni na możliwość skorzystania np. z zasiłku chorobowego.