Nie wszyscy rodzice wraz z dziećmi mogli w te wakacje wykorzystać bon turystyczny. Ci, którzy nie zdążyli mają na to czas. Bonem można płacić do końca marca 2022 roku. Można nim opłacić weekendowe wyjazdy z rodziną, ferie zimowe czy też wakacyjne pobyty w kraju np. w przyszłym roku.
W całej Polsce z bonów może skorzystać ponad 4 mln osób, z czego przeszło 887 tys. uprawnionych już aktywowało bon.Mieszkańcy naszego województwa chętnie korzystają z tego rozwiązania. Spośród ponad 215,5 tys. przygotowanych bonów turystycznych, aktywowali już przeszło 46,5 tys., czyli 22 proc. Najwięcej bonów, bo aż 25 proc. aktywowano w woj. śląskim, natomiast najmniej – 15 proc. w lubelskim. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Polski Bon Turystyczny jest wsparciem nie tylko dla polskich rodzin, ale także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy.Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł, jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Z wykorzystaniem bonu nie trzeba się spieszyć. Bonem można płacić za noclegi i imprezy turystyczne na terenie Polski nie tylko w wakacje. Można go wykorzystać na wspólny weekend czy opłacić zimowisko. Warto wiedzieć, że wyjazd może odbyć się w późniejszym terminie. Ważne by płatność bonem, która rezerwuje pobyt w wybranym miejscu była wykonana najpóźniej w dniu 31 marca 2022 roku.
Bonem można płacić podmiotom, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Do tej pory zarejestrowanych jest prawie 17 tys. firm. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl , www.pot.gov.p l oraz www.polska.travel .