Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczęło dostawy miału węglowego na kolejny sezon grzewczy. Prezes MPEC Andrzej Walczak zapewnia: – Nie ma obaw, by zabrakło nam węgla. Jednocześnie spółka oczekuje na decyzję Urzędu Regulacji Energetyki odnośnie do nowej taryfy na kolejny rok. Jedno jest pewne – będzie taniej!
MPEC ogłosił przetarg na zakup miału węglowego już w maju, gdy ceny na rynkach światowych spadły do poziomu najniższego od dwóch lat. Wielkość zakontraktowanych dostaw zapewni zapasy na cały kolejny sezon grzewczy.
Od początku sierpnia docierają do miejskiej ciepłowni dostawy, będą docierać sukcesywnie przez kolejne miesiące. W tym tygodniu planowane są dwie dostawy drogą kolejową po ok. 30 wagony każdy ze składów. Pierwsza dostawa z zaplanowanych na ten tydzień pojawiła się w spółce w poniedziałek (7.08) ok godz. 9.00.
Zakup miału węglowego w czasie niskich cen na rynkach światowych oraz racjonalne wydatkowanie środków przez np. rozwój informatyzacji w spółce spowodował, że MPEC wystąpił do Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o obniżenie nowej taryfy na kolejne 12 miesiące. Aktualnie wniosek procedowany jest przez URE, po zakończeniu procedury MPEC ogłosi szczegóły.
– Na początku czerwca wystąpiliśmy do prezesa URE z wnioskiem o nową taryfę i już dzisiaj mogę zadeklarować, że kolejny okres grzewczy szczególnie dla przedsiębiorców, którzy nie zostali objęci rekompensatami, będzie istotnie tańszy niż poprzednia zima – podkreśla Andrzej Walczak, prezes MPEC.
Przypomnijmy, że rekompensaty to obowiązujące od 1 października 2022 r. dopłaty ze środków państwowych do cen ciepła aby ograniczyć wzrost cen ciepła dla mieszkańców. Nie objęły one jednak przedsiębiorców, którzy w ogromnym stopniu odczuli wzrost cen ciepła po agresji Rosji na Ukrainę, a szczególnie po wprowadzeniu embarga na węgiel ze wschodu, którego ceny wzrosły kilkukrotnie na rynkach światowych.
Warto podkreślić, że na cenę cen ciepła ogromny wpływ ma także zakup obowiązkowych uprawnień do emisji CO2, na które MPEC był zmuszony wydać w 2022 roku aż 43,5 mln zł!
Dodajmy, że od początku sierpnia docierają do miejskiej ciepłowni dostawy, będą one docierać sukcesywnie przez kolejne miesiące tak aby zapewnić odpowiednie zapasy na okres zimowy. W tym tygodniu planowane są dwie dostawy drogą kolejową po ok. 30 wagony każdy ze składów. Pierwszy z zaplanowanych na ten tydzień transport pojawił się w spółce w poniedziałek 7 sierpnia w godzinach porannych.