W ramach akcji #MuzeumWdomu chcielibyśmy zachęcić Państwa do zwiedzania muzealnych wystaw z… kanapy. Jako pierwszy proponujemy wirtualny spacer po wystawie czasowej pt. Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi, zrealizowany przez Pracownię Digitalizacji i Repriografii. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Wirtualny spacer znajduje się tutaj: http://mzkid.wirtualnefoto.pl/
Informacje o wystawie można znaleźć tutaj: http://muzeum.wloclawek.pl/inspirowani-natura-rekodzielo-indian-amazonii-holdzie-borysowi-malkinowi/
Po zwiedzaniu zapraszamy na domowe warsztaty rodzinne INSPIROWANI INDIANAMI – więcej info: http://muzeum.wloclawek.pl/muzeumwdomu-warsztaty-plastyczne-inspirowani-indianami/
Warsztaty plastyczne – Inspirowani Indianami
Możemy uczestniczyć w wirtualnym spacerze po wystawie czasowej: „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii”. Ale to nie wszystko. Zapraszamy do wspólnych warsztatów plastycznych online. Czy robiliście kiedyś domek tipi? A może macie już w swoich zbiorach kolię indiańską? Jeżeli nie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wykonać razem z nami. Poniżej znajdziecie zdjęcia i opisy, jak krok po kroku zrobić te niesamowite przedmioty. Czekamy na Wasze zdjęcia w komentarzach. Chwalcie się wspaniałymi indiańskimi pracami! Życzmy miłej zabawy. Powodzenia.
Domek tipi
Potrzebne przybory i materiały:
- nożyczki
- klej
- ołówek
- skrawki materiałów
- wełna
- kolorowa kartka grubości bloku technicznego
- 5 wykałaczek do szaszłyków
- ewentualnie piórka do dekoracji i/lub cienki papier
Wykonanie:
- Składamy ze sobą 4 wykałaczki i na wysokości około 2 cm od góry (przy zwężającej się ich części) oplatamy je kilka razy wełną oraz zawiązujemy pętelkę. Rozszerzamy wykałaczki na równą odległość i w ten sposób formujemy szkielet Gotową formę przykładamy do grubego papieru i zaznaczamy ołówkiem 4 punkty styku papieru z wykałaczkami.
- Wycinamy kwadrat z kolorowego papieru, kierując się zaznaczonymi wcześniej punktami. W miejscach nakreślonych ołówkiem ostrą częścią 5-tej wykałaczki robimy dziurki.
- Dolne elementy szkieletu tipi nabijamy w utworzone dziurki.
- W górnej części tipi zawiązujemy dłuższy odcinek włóczki.
- Przywiązaną wełnę oplatamy wkoło wykałaczek.
- Wykorzystujemy kilka rodzajów włóczek. Po zakończeniu jednejmożemy dowiązać nowy kawałek innej i oplatać dalej.
- Po dotarciu prawie do połowy, zaczynamy oplatać tylko na trzech wykałaczkach, tak by z jednej jej strony powstawało wejście do tipi.
- Ze skrawków materiału wycinamy „dywan” na podłogę. Uszykujmy również piórka do dekoracji lub/i wytnijmy je z papieru.
- Piórka przyklejamy na daszku tipi do ostrych części wykałaczek lub np. na zwisającej wełnie z daszku. Tipi możemy wykonać również z wyciętych trójkątów różnych kawałków materiału przyklejonych do wykałaczek (tipi po lewej stronie fotografii).
Kolia indiańska
Potrzebne materiały:
- talerzyk papierowy
- nożyczki
- klej
- wełna
- makaron – najlepiej rurki
- farby
Wykonanie:
- Nożyczkami wycinamy wewnętrzną część talerzyka i około 3-centymetrowy brzeg – widoczny na zdjęciu.
- Farbami malujemy talerzyk.
- Gotowy talerzyk odkładamy na bok i czekamy aż wyschnie.
- … a w tym czasie zajmujemy się malowaniem makaronu.
- Makaron również pozostawiamy do wyschnięcia.
- Czekamy…
- Przygotowujemy wełnę, przycinamy ją do odpowiedniej długości i nawlekamy makaron, który zawiązujemy na pętelkach.
- Talerzyk od spodu smarujemy klejem i przyklejamy do niego gotowe sznureczki.
- Możemy wykonać również ozdobę z samych sznureczków, tak jak talerzyk na zdjęciu po lewej stronie lub przyozdobiony piórkami, koralikami itp.