Ośrodek funkcjonuje od września w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku. Jego utworzenie było możliwe m.in. dzięki dotacji przekazanej miastu przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, a wynikało z analiz potrzeb w zakresie stworzenia bezpiecznego miejsca pobytu, terapii i wsparcia dla osób, które doświadczają przemocy. W placówce przy Żytniej zapewnionych jest 12 miejsc noclegowych z odpowiednim wyposażeniem technicznym. Pomocy specjalistycznej udzielać będą: pedagog, psycholog, pracownik socjalny – zatrudnieni w ramach etatów oraz specjaliści zatrudnieni na umowy cywilnoprawne: prawnik, pielęgniarka, socjoterapeuta, psychoterapeutka i psycholog superwizująca zespół pracowniczy.
– Obszar miasta i powiatu włocławskiego zamieszkuje prawie 190 tysięcy osób, a pomoc osobom uwikłanym w przemoc jest rozproszona – mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka. Dlatego złożyliśmy wniosek do wojewody w ramach naboru prowadzonego przez
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ostatecznie otrzymaliśmy dotację w wysokości 270 tysięcy złotych.
We wniosku miasto zwróciło uwagę m.in. na:
- współpracę Policji z Zespołem Interdyscyplinarnym oraz Grupami Roboczymi,
- zapewnienie możliwości udzielenia natychmiastowej pomocy psychologicznej
i prawnej osobom doświadczającym przemocy ze strony najbliższych, - korzystne położenie geograficzne Włocławka, dające gwarancję utworzenia na naszym terenie placówki ponadlokalnej (sąsiadujemy aż z trzema rozległymi województwami: mazowieckim, wielkopolskim oraz łódzkim, w których Specjalistyczne Ośrodki są ulokowane jedynie w ich stolicach).
Dodajmy, że gmina z tytułu utworzenia ośrodka poniosła koszt w wysokości 27.050,00 zł.