Jedna z ostatnio przeprowadzonych akcji Patrolu Ekologicznego Straży Miejskiej we Włocławku dotyczyła wypalania odpadów.
Jak się okazało, mieszkaniec kamienicy palił w domowym piecu drewnem nasączonym farbą i lakierem. Wobec sprawcy zabronionego wypalania odpadów zastosowano postępowanie mandatowe.
Strażnicy miejscy na bieżąco przypominają i uczulają, że wypalanie odpadów jest niezwykle ważnym zagadnieniem, ponieważ dzięki poznaniu skutków zagrożeń, jakie za sobą niesie, społeczeństwo może zrozumieć rodzaj i skalę zagrożenia.
Spalanie różnego rodzaju substancji niebędących paliwami, szczególnie w okresie jesienno-zimowym powoduje, że znacznie pogarsza się jakość powietrza, niewątpliwie ma to szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt, stan roślin i substancji zabudowy mieszkaniowej. Dlatego należy mieć świadomość, iż domowy piec to nie spalarnia śmieci, a to czym się w nim pali nie może być prywatną sprawą właściciela. Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko wyrazem braku rozsądku, ale również jest to wykroczenie.
W prawie polskim problem odpadów jest uregulowany w kilku aktach prawnych.
Należy wyróżnić dwa podstawowe akty prawa: ustawę z 14 grudnia 2012 r. o odpadach i ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, na podstawie których strażnicy miejscy mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego. Ponadto według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy Straży Miejskiej, sprawa może być przekazana do dalszej realizacji przez policję.
Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone od godz. 6:00 do 22:00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, przez całą dobę.
Więcej informacji na ten temat: http://www.strazmiejska.um.wlocl.pl/