Uchwałą Nr XIII/128/2019 Rady Miasta Włocławek z dnia 27 sierpnia 2019 r. przyjęto do realizacji pilotażowy Program „Wolontariat szansą na oddłużenie” wrzesień-grudzień 2019 r.
Program realizowany jest w partnerstwie zawartym między MOPR Włocławek, Administracją Zasobów Komunalnych oraz korzystającymi z pracy wolontariuszy miejskimi jednostkami.
Celem Programu jest pomoc osobom i rodzinom znajdującym się trudnej sytuacji życiowej i materialnej, zagrożonym utratą mieszkania w związku z zaległościami w opłatach czynszowych, utrzymanie osób i rodzin w środowisku zamieszkania oraz zapobieganie eksmisjom. Istotne jest, że cel ten ma zostać osiągnięty nie poprzez wsparcie pasywne (wypłatę świadczeń), lecz poprzez aktywizację w pracy społecznej na rzecz środowiska lokalnego.
W programie mogą wziąć udział najemcy lub byli najemcy lokali komunalnych, którzy posiadają minimum 3-miesięczne zadłużenie. Program adresowany jest również do członków rodzin lub osób najbliższych pełnoletnich współodpowiadających za zadłużenie.
W miesiącu wrześniu 11jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego zgłosiło zapotrzebowanie na pracę 73 osób/wolontariuszy w ramach specjalności:
– pracownik gospodarczy
– sprzątaczka
– pomoc kuchenna
– pokojowa
– pracownik budowlany
– opiekun osoby niepełnosprawnej
– opiekun osoby starszej
Na dzień dzisiejszy podpisano 34 porozumienia o współpracy w zakresie pracy w programie.
W miesiącu październiku wolontariusze przepracowali 1 143 godziny, a łączna kwota odpracowanego zadłużenia wyniosła16 802,10 zł
Dobrze układająca się współpraca między partnerami i zrozumienie wzajemnych potrzeb umożliwiły płynne wprowadzenie i realizację programu.
Materiał wideo z dzisiejszej konferencji
Kontynuowany jest również program Oddłużenie – realizacja od 2016r. i nadal 2019r.
Głównym celem Programu jest pomoc osobom (a właściwie całym rodzinom) znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, zagrożonym utratą mieszkania w związku
z zaległościami w opłatach czynszowych, utrzymanie osób i rodzin w środowisku zamieszkania oraz zapobieganie eksmisjom i bezdomności. Istotnejest, że cel ten ma zostać osiągnięty nie poprzez wsparcie pasywne (wypłatę świadczeń), lecz poprzez aktywizację zawodową. Program realizowany jest w2 edycjach każdego roku tj.: od lutego do maja oraz od lipca do października. Warunkiem udziału w programie jest: status osoby bezrobotnej, korzystanie z pomocy MOPR oraz posiadanie zadłużenia czynszowego.
Partnerami programu są:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Powiatowy Urząd Pracy
Administracja Zasobów Komunalnych.
Osoby przystępujące do Programu sązatrudnione w ramach robót publicznych na terenie Miasta Włocławek m.in. w MOPR, OSIR, MZUKiD, ŚDS, Miejskiej Jadłodajni „U Św. Antoniego”, Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr1 „MALUCH”, DPS na „Skarpie”.
Efekty społeczne:
- aktywność i zaangażowanie w wykonaniu zadań
- zmiana postaw beneficjentów
- zwiększenie poczucia własnej wartości
- nabycie umiejętności pracy w grupie
- przeciwdziałanie patologicznemu narastaniu zadłużenia mieszkaniowego osób bezrobotnych
- wypracowanie nawyku systematycznego regulowania należności z tytułu opłat czynszowych
- zmiana wizerunku gminy – gmina jako partner wspierający mieszkańców w rozwiązywaniu ich problemów
Efekty finansowe:
- Łączna kwota dotychczasowych wpłat –200 818,07 zł od października 2016r. do listopada 2019r
- Wszystkie osoby przystępujące do programu nie korzystały ze środków finansowych MOPR podczas uczestnictwa w Programie
- Każda z osób miała zawarty kontrakt socjalny.
Uczestnicy Programu są zobowiązani przekazywać przynajmniej 50% ze swojego wynagrodzenia na konto AZK w ramach spłaty zadłużenia.