Fundacja Rodzić po Ludzku po raz drugi rozpoczęła akcję „Głos matek ma moc zmiany”, zachęcając kobiety do wypełniania anonimowej ankiety na temat opieki w szpitalu. Dzięki ich głosom będzie można pokazać, jak realizowany jest standard organizacyjny opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu, jak są traktowane kobiety i gdzie w Polsce można urodzić po ludzku. Blisko 35 tys. historii zebranych do tej pory pomoże również w podejmowaniu interwencji wobec tych placówek, w których łamane jest prawo, dochodzi do nadużyć lub przemocy.
Ocena opieki, zachowanie personelu, wsparcie po porodzie czy warunki na oddziale położniczych – o tym wszystkim kobiety mogą opowiedzieć w anonimowej ankiecie na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl. Badanie sprawdza jakość opieki okołoporodowej w każdym z 400 szpitali – od izby przyjęć do momentu wyjścia. Kobiety oceniają szczegółowo m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, możliwość decydowania o wykonywanych interwencjach czy zabiegach przy dziecku, wsparcie w karmieniu oraz opiece nad noworodkiem.
Wyniki ankiet dla poszczególnych szpitali będą prezentowane na stronie www.GdzieRodzic.info. Ułatwi to innym kobietom wybranie miejsca do porodu.Jednocześnie głosy i opinie matek pomogą Fundacji w podjęciu 30 zaplanowanych na 2019 rok interwencji prawnych tam, gdzie łamane są prawa kobiet.
Doświadczenia zebrane w zeszłym roku pomogły w opracowaniu raportu na temat opieki okołoporodowej w Polsce. Wyniki badania pokazały, że 74% kobiet dobrze ocenia opiekę w szpitalu. Jednocześnie ponad połowa w trakcie porodów lub pobytu w szpitalu doświadcza sytuacji niezgodnej z obowiązującymi przepisami, spotyka się z nadużyciami, a nawet formami przemocy.
Skuteczność kolejnych akcji Rodzić po Ludzku w latach 1994-2006 dowiodła, jak ważne jest wnoszenie do przestrzeni publicznej głosu kobiet, ich osobistych doświadczeń i oceny opieki. Akcje znacząco zmieniły polskie porodówki. Prowadzony od roku stały monitoring porodówek pozwala kobietom ocenić szpital zaraz po wyjściu z niego, jednocześnie wymusza na szpitalach wprowadzanie zmian, podnoszenie i przestrzeganie standardu opieki okołoporodowej.
W akcji można brać udział do 26 maja br.Wypełniając ankietę na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl.
O Fundacji Rodzić po Ludzku:
Fundacja Rodzić po Ludzku jest organizacją pozarządową pożytku publicznego działająca na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci. Misją Fundacji jest poprawa opieki perinatalnej i warunków w placówkach położniczych w Polsce. Od 22 lat w sposób ciągły prowadzi działania rzecznicze, interwencyjne i edukacyjne, których adresatami są decydenci służby zdrowia, aktywiści, personel medyczny oraz same kobiety w ciąży i matki małych dzieci. Monitoringi, wynikające z nich raporty i analizy stanu opieki okołoporodowej stały się podstawą postulatów stworzenia ogólnopolskich standardów opieki okołoporodowej. W 2015 r. Fundacja otrzymała nagrodę WHO za „działalność w zakresie prac nad poprawą jakości opieki okołoporodowej”, a w 2016 r. nagrodę ONZ za „skuteczne rzecznictwo oraz wsparcie praw kobiet”.
www.rodzicpoludzku.pl | www.gdzierodzic.info | facebook.com/Fundacja-Rodzic-po-Ludzku