Na posiedzeniu (19 grudnia) sejmik województwa przyjął budżet na przyszły rok i prognozę finansową województwa na lata 2023–2039. Ustanowił też rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika, w 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci wielkiego uczonego, i nadał honorowe obywatelstwo regionu pierwszej damie polskiej piosenki Irenie Santor, urodzonej w Papowie Biskupim ambasadorce naszego województwa.
1,9 mld złotych po stronie wydatków, 1,8 mld złotych po stronie dochodów, 95-milionowy deficyt – to główne wartości opisujące przyjęty dziś budżet województwa na rok 2023. Największą pozycją w dochodach są wpływy z podatków od przedsiębiorstw (36 proc.), jedną trzecią dochodów stanowić będą środki z Unii Europejskiej. Wśród wydatków największa pula (45 proc.) przeznaczona zostaje na transport i łączność – to pieniądze m.in. na modernizację dróg i finansowanie regionalnych pasażerskich połączeń kolejowych. Głosowania – drugie dotyczyło wieloletniej prognozy finansowej – poprzedziło przedstawienie opinii o tych dokumentach Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz sejmikowej Komisji Budżetu i Finansów, a także wszystkich klubów radnych.
– To jest dobry budżet na trudne czasy, dynamiczny i prorozwojowy. 47 proc. wydatków przeznaczamy na inwestycje – stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. Podkreślił, że uruchomienie środków Krajowego Planu Odbudowy i unijnego funduszu spójności to kwestia polskiej racji stanu: – Czekamy na to z niecierpliwością. Miejmy nadzieję, że rząd szybko upora się z tym problemem i będziemy mogli zacząć korzystać w tych środków.
W imieniu zarządu województwa informację na temat negocjacji w sprawie oczekiwanych przez mieszkańców zmian w rozkładzie jazdy pociągów 2022/2023 przedstawiła członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska. Wskazała, że największe problemy dotyczą połączeń Toruń-Sierpc, Bydgoszcz-Poznań i Toruń-Poznań oraz Włocławek-Kutno. Lokalne społeczności postulowały zagęszczenie połączeń i zmianę godzin kursowania pociągów tak, by mogły lepiej służyć do dojazdów do szkół i do pracy. Dodatkowe pociągi Toruń-Gniezno i Gniezno-Toruń, z których skorzysta dojeżdżająca do szkół młodzież mieszkająca w rejonie Mogilna i Inowrocławia, zostaną uruchomione już od 9 stycznia, a więc bezpośrednio po szkolnej przerwie świątecznej. Pozostałe zmiany, w tym dodatkowe pociągi Toruń-Sieprc i Kutno-Włocławek, zostaną wprowadzone w styczniu, lutym i marcu. Nowy rozkład jazdy: 300 pociągów codziennie na torach
Radni wysłuchali informacji o stanie realizacji inwestycji drogowych na terenie województwa.
„Sejmik województwa domaga się uwzględnienia oczekiwań społecznych i oczekiwań samorządów oraz dokonania radykalnej zmiany koncepcji budowy linii kolejowej Płock-Grudziądz-Gdańsk” – czytamy w przyjętym dziś stanowisku w sprawie konieczności zmiany planowanego przebiegu Kolei Dużych Prędkości w ramach budowy sieci połączeń dla przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego. „Znaczące skrócenie czasu podróży oraz sam fakt realizacji połączeń z wykorzystaniem bardzo nowoczesnej infrastruktury i środków transportu spowodują, że ośrodki i regiony w nie wyposażone zyskają nowe, bardzo silne i trwałe impulsy rozwojowe, wprowadzające całkowicie nowy poziom ich konkurencyjności w relacjach nie tylko krajowych, ale wręcz europejskich. Ośrodki i regiony pominięte przy realizacji sieci – zostaną zmarginalizowane. Sejmik (…) nie może zaakceptować wykluczenia województwa kujawsko-pomorskiego oraz jego głównych ośrodków miejskich” – podkreślono w stanowisku.
Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego