W województwie kujawsko-pomorskim ruszyła wypłata tzw. trzynastej emerytury, czyli jednorazowego świadczenia pieniężnego. Tzw. trzynastkę otrzyma blisko 400 tys. osób z naszego regionu. Jej wysokość to 1100zł brutto. W zależności od wyboru, przyniesie ją listonosz lub wpłynie ona na konto.
Jednorazowe świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastą emeryturę, otrzymają osoby, które na dzień 30 kwietnia 2019 r. miały ustalone prawo do: emerytury, renty, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (czyli Mama 4+), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia przedemerytalnego i zasiłku przedemerytalnego oraz świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych – pod warunkiem, że pobierały to świadczenie.
Trzynastą emeryturę dostaną także ci, którym świadczenia ZUS przyznał później, np. w czerwcu, bo prowadził postępowanie wyjaśniające, o ile prawo do ich wypłaty będzie obejmowało 30 kwietnia 2019 r. Trzynastki nie otrzymają osoby, które na 30 kwietnia miały zawieszone prawo do świadczenia np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe.
Kiedy wypłata
Trzynasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, więc nie trzeba składać wniosku o to świadczenie. ZUS wypłaci je razem ze świadczeniem przysługującym za maj 2019r. Pierwsze trzynaste emerytury otrzymały osoby, których wypłata świadczenia wypada na 1, 5 i 6 maja– informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Dobra wiadomość dla zadłużonych emerytów i rencistów. „Trzynastki” nie podlegają zajęciom komorniczym. Środki z „trzynastki” będą oznaczone specjalnym identyfikatorem, co ma zapobiec zajęciom komorniczym z kont bankowych. To rezultat rozmów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
z bankami i komornikami.
Renta rodzinna, zbieg świadczeń
Do wieloosobowej renty rodzinnej przysługuje jedno świadczenie pieniężne – bez względu na liczbę osób uprawnionych do tej renty. Jednorazowe świadczenie pieniężne ustalone w pełnej wysokości, tj. 1100,00 zł zostanie podzielone na równe części – odpowiednio do liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej na dzień 30 kwietnia 2019 r. Jeśli do renty rodzinnej uprawnione są np. 2 osoby – każdej przysługuje po 550,00 zł (brutto).- W przypadku zbiegu prawa do świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową – osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno jednorazowe świadczenie pieniężne. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy jednorazowe świadczenie pieniężne wypłaci ZUS- tłumaczy rzeczniczka.