ZUS zawiera coraz więcej układów ratalnych z zadłużonymi przedsiębiorcami.
W województwie kujawsko-pomorskim w I półroczu tego roku zostało zawartych ponad 1,5 tys. układów, na łączną kwotę przekraczającą 66,2 mln. zł. W podobnym okresie ubiegłego roku ZUS podpisał z płatnikami 1340 umów, które opiewały na kwotę ponad 63,2 mln zł.
Każdy przedsiębiorca, który ma problem z terminowym opłacaniem składek może liczyć na pomoc doradcy ds. ulg i umorzeń, który jest dostępny w każdej placówce ZUS. Przedsiębiorca może rozłożyć swój dług na raty, odroczyć termin płatności lub starać się o umorzenie zaległości. Doradca pomoże przy wyborze spłaty zadłużenia biorąc pod uwagę indywidualną sytuację klienta i jego możliwości finansowe. Poprowadzi przedsiębiorcę krok po kroku przez wszystkie formalności, pomoże przygotować i wypełnić dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku o ulgę. Dzięki udzielonej uldze przedsiębiorca będzie mógł spłacić zaległe składki w dłuższym terminie, a prowadzone wobec niego postępowanie egzekucyjne ZUS zawiesi.
Przypominamy
Po wprowadzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych bieżące wpłaty są
w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości. Jeśli przedsiębiorca ma długi,
a wpłata jest zbyt niska, może się okazać, że nie opłaci bieżących składek, tylko zaległe.
Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego np. z zasiłku chorobowego, macierzyńskiego. Przedsiębiorcy mogą w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie lub gdy nie mogą spłacić całego zadłużenia skorzystać z układu ratalnego. W zawarciu układu pomogą doradcy ds. ulg i umorzeń. Do dyspozycji klientów są również doradcy płatników składek.