Remizowe spotkania jazzowe
Dziś, 8 października o godz. 18.00 w Klubie „Stara Remiza” przy ul. Żabiej 8 odbędzie się koncert w wykonaniu Julii Mroczkowskiej – śpiew, Katarzyny Gościk – saksofon, Bartosza Hoppe – akompaniament. Wśród repertuaru znajdą się takie jazzowe klasyki jak „Fly me to the moon”, „Georgia on my mind” czy „Just the two of us”, a także utwory Grażyny Łobaszewskiej, Krystyny Prońko i Andrzeja Zauchy.
Lider – Włocłavia
Również dziś o godz. 18.30 odbędzie się mecz pomiędzy włocławskimi drużynami seniorów: Liderem i Włocłavią.
Mecz odbędzie się na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy al. Chopina 8 we Włocławku.
Leszek Możdżer Solo
Dziś o godz. 19.00 w Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego przy ul. Wojska Polskiego 13 rozpocznie się koncert Leszka Możdżera.
Wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmena. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”.
Noc Bibliotek 2021
Zapraszamy do bibliotek nocną porą. Już w sobotę, 9 października odbędzie się wielkie święto bibliotek i czytania. VII wydanie ogólnopolskiej akcji „Nocy Bibliotek” odbędzie się pod hasłem „Czytanie wzmacnia”.
W programie:
Filia nr 2, ul. Dziewińska 17, godz. 16.00
– „Noc w Hogwarcie” – zajęcia dla dzieci i młodzieży inspirowane serią książek o Harrym Potterze autorstwa brytyjskiej pisarki J. K. Rowling. W czasie spotkania będzie można wcielić się w jednego z uczniów Szkoły Magii I Czarodziejstwa w Hogwarcie. Trzeba będzie się wykazać zręcznością, sprytem i wiedzą na temat przygód młodego czarodzieja.
Filia nr 11, ul. Łęgska 28, godz. 17.00
– występ Marcina Gogołowicza- jednego z najlepszych iluzjonistów w Polsce, absolwenta międzynarodowej szkoły iluzji w Stanach Zjednoczonych, a także uczestnika programu „Mam Talent”. Pokaz realizowany w ramach projektu „Czas na nasz wolny czas… z książką i biblioteką” finansowanego przez Urząd Miasta Włocławek.
Biblioteka główna, Plac Staszica 1
– wręczenie nagród laureatom konkursu „Latoczytanie” – godz.18.00
– spotkanie z trenerem personalnym, który opowie o zdrowych nawykach, również tych książkowych – godz. 19.00
– spotkanie z Jolantą Kapuścińską, poetką, pielęgniarką, dyplomowaną masażystką, promotorką medytacji mindfulness – treningu uważności, ćwiczeń umysłu. Poza pracą zawodową gra na gongach i misach tybetańskich – godz. 20.00
Wyjątkowa wystawa w Zbiorach Sztuki „13 Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki”
9 października, o godz. 12 00, w Zbiorach Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbędzie się wernisaż wystawy, podczas którego będzie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom 13 Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki.
Wystawa pokonkursowa prezentuje wybór najlepszych prac nadesłanych na 13 Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki, zorganizowany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Galerię Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy.
Po raz pierwszy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku ma zaszczyt eksponować nagrodzone, wyróżnione i wybrane przez jury prace, nadesłane z całego kraju. Wybór Zbiorów Sztuki we Włocławku przez organizatorów konkursu był podyktowany tym, że znajduje się tu ekspozycja stała jednego z największych artystów art brut – Stanisława Zagajewskiego i zestawienie jego dorobku z samorodnymi talentami, takimi jak on, może być bardzo interesujące. Organizowany od 1996 r. w cyklu biennale konkurs jest najbardziej reprezentatywnym w Polsce przeglądem amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa intuicyjnego, naiwnego, art brut czy czerpiącego z tradycji ludowej.
Na tegoroczną edycję wpłynęło 600 prac z całej Polski, co jest dowodem na wyjątkową aktywność twórców. Jury konkursu wytypowało na wystawę prace 108 autorów. Różnorodność tematyczna i formalna obrazów może stanowić źródło do kolejnych dyskusji nad szerokim spektrum aktualnej sztuki nieprofesjonalnej w Polsce czy bieżących trendów.
Na wystawie znajdują się obrazy artystów już dawno uznanych m.in. Władysława Wałęgi, Zbigniewa Wypijewskiego, Adama Nidzgorskiego czy Marka Świetlika. Nie zabrakło na niej wielu obiecujących twórców młodszego pokolenia m.in. Mateusza Połcia, a także debiutantów. Wśród autorów wystawianych obrazów są też mieszkańcy Włocławka.
Niezależnie od statusu każdego z autorów, ich wspólną cechą jest chęć tworzenia z wewnętrznej potrzeby, szczerze. To sprawia, że każda z prac urzeka widza bezpretensjonalnością, zarówna ta intuicyjna, powstała z wyobraźni, jak i ta, dla której inspiracją był świat zewnętrzny. Aranżacja plastyczna wystawy pod kierunkiem Katarzyny Wolskiej została wykonana przez pracowników Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury oraz Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy.
Czas trwania wystawy: 9 października–28 listopada 2021 r.
Już w najbliższą niedzielę wystartuje ANWIL Półmaraton Włocławek
10 października 2021 roku odbędzie się 8. ANWIL Półmaraton Włocławek, największa i najbardziej prestiżowa impreza biegowa w regionie. Organizatorem 8. ANWIL Półmaratonu Włocławek jest Lekkoatletyczny Klub Sportowy Vectra przy wsparciu Urzędu Miasta Włocławek i Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włocławku. Sponsorem strategicznym wydarzenia jest niezmiennie ANWIL S.A.
Start i meta dla biegu głównego i biegów dziecięcych usytuowane będą na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włocławku. Dzieci i młodzież rywalizować będą zgodnie z kategorią wiekową w zawodach pod nazwą “Anwilki na Start”. Organizatorzy przygotowali bardzo atrakcyjną formułę uczestnictwa, od Biegu Bąbla po Bieg Zucha. Rozpoczęcie zawodów dla najmłodszych planowane jest na godzinę 11.05. Każdy uczestnik na mecie otrzyma okolicznościowy medal oraz upominki od sponsorów. Nie będzie prowadzona klasyfikacja w ramach poszczególnych biegów, zgodnie z zasadą “ważny jest udział, a nie zwycięstwo”. Dodatkowo, wśród uczestników zostaną rozlosowane nagrody niespodzianki. O tym jak duże jest zainteresowanie biegami „Anwilki na Start” świadczy fakt, że już dziś listy startowe są zapełnione.
Bieg główny zostanie rozegrany na dystansie 21,097 km. Trasa półmaratonu posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i przebiega przez cztery dzielnice Włocławka. Jak zwykle będzie urozmaicona nie tylko pod względem widokowym, ale również ukształtowania terenu i rodzaju nawierzchni. O dokładny pomiar czasu zadba system elektroniczny firmy Domtel, znanej m.in. z obsługi imprez rangi mistrzostw Polski. Podczas zawodów prowadzona będzie klasyfikacja open kobiet i mężczyzn oraz klasyfikacje w kategoriach wiekowych. Ponadto, impreza stanowi także mistrzostwa Włocławka w półmaratonie (kobiet i mężczyzn). Udział w tej rywalizacji mogą wziąć osoby zameldowane czasowo, bądź na stałe we Włocławku. Organizator przewiduje także klasyfikację drużynową. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą 8. ANWIL Półmaraton Włocławek otrzymają pamiątkowe medale, a najlepsi mogą liczyć na nagrody finansowe i puchary.
Biegowi głównemu towarzyszyć będzie szereg atrakcji, o których organizatorzy informować będą w mediach społecznościowych wydarzenia: https://www.facebook.com/Anwilpolmaratonwloclawek Sponsorami Wydarzenia są: Miasto Włocławek, ANWIL S.A., DRUMET, VW Wątarski, MPEC, Saniko, MPWiK, Wojcieszowianka, Urząd Marszałkowski.
Sławek Uniatowski: The Best Of II – Ciechowski, Wodecki, Zaucha, Sinatra
Również w niedzielę, 10 października o godz. 19.00 wCentrum Kultury „Browar B.”, ul. Łęgska 28 odbędzie się koncert Sławka Uniatowskiego.
Sławek Uniatowski zmierzy się z utworami swoich największych, muzycznych idoli! Ciechowski, Wodecki, Sinatra, Zaucha. Podczas koncertu nie zabraknie największych utworów z płyty Methamorphosis, a także muzycznych zapowiedzi z nadchodzącego albumu Wielki Błękit.
Jako nastolatek zaczął komponować i pisać teksty piosenek, współtworzył toruński zespół Kije, w którym komponował oraz grał na syntezatorach. Pod koniec 2008 roku założył zespół Uniatowski Project. Jako jedyny wokalista z Polski miał przyjemność wystąpić na jednej scenie u boku największego amerykańskiego producenta muzycznego Davida Fostera. Ma na swoim koncie współpracę z takimi gwiazdami jak Zbigniew Wodecki, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Kuba Badach. Koncertował w kraju i za granicą z big bandami wykonując repertuar Franka Sinatry, Tony’ego Bennetta, Nat “King” Cole’a, Cheta Bakera czy Ellie Fitzgeral.