Z przyjemnością informujemy, że 5 kolejnych maszyn przekazanych do konserwacji, wróciło już do muzeum. Prace konserwatorskie możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz przy dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wykonała włocławska Pracownia Renowacji Antyków Romana Wietrzyckiego.
Tym samym 16 zabytkowych obiektów zostało w pełni odrestaurowanych. Są to narzędzia do uprawy ziemi — radło, 4 pługi, 3 siewniki, wał, kosiarka, a także sprzęt do obróbki zboża — młocarnia prostówka, młynek do czyszczenia ziarna, wialnia, 2 sieczkarnie oraz śrutownik.
Znaczną część z nich, bo jedenaście obiektów, będzie można zobaczyć już wkrótce w Muzeum Etnograficznym we Włocławku na wystawie czasowej pt. „Radła do radlenia, siewniki do siania, młynki do czyszczenia warte zachowania. Konserwacja zabytkowych narzędzi i maszyn rolniczych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej”. Wystawa będzie czynna w okresie 15.10–14.11.2021 r.
Dla zainteresowanych, na stronie muzeum zostanie udostępniony spacer wirtualny po wystawie czasowej oraz film przybliżający proces renowacji narzędzi.
Ponadto 14.11.2021 r. w ramach cyklu „Niedziela z kustoszem” zapraszamy na spotkanie, na którym opowiemy o procesie konserwacji narzędzi i maszyn rolniczych, a także ich roli w kulturze chłopskiej i ziemiańskiej.
Wszystkie obiekty docelowo znajdą swoje miejsce w skansenie, na nowej wystawie stałej w spichlerzu podworskim, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, w 2022 r.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Zadanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.