Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę minęło już ponad pół roku. W tym czasie do Polski wjechało kilka milionów obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia w naszym kraju. Wielu z nich znalazło u nas pracę. Aby ułatwić zatrudnianie obywateli Ukrainy, w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa znalazł się zapis o możliwości zatrudniania obywateli Ukrainy na podstawie powiadomienia. Co warto wiedzieć o tej procedurze?
Co do zasady, cudzoziemiec, by mógł być zatrudniony w Polsce, powinien mieć ważny dokument pobytowy (np. wizę, kartę pobytu) uprawniający go do pracy w RP oraz zezwolenie na pracę. Aby uprościć procedurę zatrudnienia obywateli Ukrainy, którzy od czasu wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. masowo przekraczali naszą wschodnią granicę rząd wprowadził przepis, który umożliwia powierzenie pracy Ukraińcom na podstawie powiadomienia urzędu pracy. Jest to opcja bezpłatna i dotyczy każdego obywatela Ukrainy, nie tylko tego, który przybył do Polski po wybuchu wojny.
Zgodnie z przepisami specustawy pracodawca może od razu zatrudnić obywatela Ukrainy, który legalnie przebywa w Polsce i w ciągu 14 dni od podjęcia pracy powiadomić o tym fakcie urząd pracy.
Od momentu wejścia w życie ustawy specjalnej o pomocy obywatelom Ukrainy była ona kilkakrotnie nowelizowana. Zmienił się m.in. art. 22, w którym zawarte są zasady powierzania pracy na podstawie powiadomienia. Obecnie (koniec sierpnia 2022 r.) ust. 1 tego artykułu brzmi:
„Obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami, w przypadku gdy:
1) jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 lub
2) jest obywatelem Ukrainy przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
– jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi, a praca jest powierzana w wymiarze czasu pracy nie niższym niż wskazany w powiadomieniu lub liczbie godzin nie mniejszej niż wskazana w powiadomieniu oraz za wynagrodzeniem nie niższym niż ustalone według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonym w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy.”
Z obowiązku powiadomienia urzędu pracy o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy są zwolnieni pracodawcy, którzy zatrudniają obywateli Ukrainy zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę na mocy przepisów art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Powiadomienie wysyła się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – praca.gov.pl. Jest
to jedyna możliwa forma.
Warto dołożyć staranności przy wypełnianiu wniosku na praca.gov.pl (https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/wyborSprawy/zatrudnianieCudzoziemcow „Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy”), ponieważ nie ma możliwości zrobienia korekty wysłanego powiadomienia.
Co zawiera powiadomienie?
W powiadomieniu pracodawca przekazuje:
1) informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy:
a) nazwę albo imię (imiona) i nazwisko,
b) adres siedziby albo miejsca zamieszkania,
c) numer telefonu lub adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym,
d) numer identyfikacyjny NIP i REGON – w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą albo numer PESEL – w przypadku osoby fizycznej,
e) numer wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia – w przypadku podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy, który prowadzi agencję zatrudnienia świadczącą usługi pracy tymczasowej,
f) symbol PKD oraz opis wykonywanej działalności związanej z pracą obywateli Ukrainy;
2) dane osobowe obywatela Ukrainy:
a) imię (imiona) i nazwisko,
b) datę urodzenia,
c) płeć,
d) obywatelstwo,
e) rodzaj, numer i serię dokumentu podróży lub innego dokumentu stwierdzającego lub pozwalającego ustalić tożsamość oraz państwo, w którym wydano ten dokument,
f) numer PESEL – o ile został nadany;
3) rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy;
4) stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy;
5) miejsce wykonywanej pracy;
6) miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia;
7) wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub w miesiącu;
8) liczbę wszystkich osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę i na podstawie umów cywilnoprawnych według stanu na dzień 23 lutego 2022 r. oraz na dzień złożenia powiadomienia.
Źródło:
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (art. 22).
Zielona Linia prowadzi działania informacyjne, których celem jest wspieranie osób bezrobotnych
w poszukiwaniu zatrudnienia, a także propagowanie pozytywnych wzorców, mobilizujących
do rozwoju czy zakładania własnych firm. Zielona Linia swoje usługi kieruje również do pracodawców, m.in. chcących zatrudnić cudzoziemców czy szukających wsparcia z urzędu pracy. Nadzór nad działalnością serwisu prowadzi Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy podlegająca pod Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.