Chemiczna spółka z Grupy ORLEN zwiększyła liczbę inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, w których bierze udział. Kolejną z nich jest współpraca z Fundacją Stowarzyszenia „Sokół”, z którą podpisała umowę o współpracy. To kontynuacja wspólnych działań mających na celu ochronę zagrożonego gatunku, jakim jest sokół wędrowny.
Szczególne zaangażowanie spółki w odbudowę populacji sokoła wynika z faktu, iż na terenie zakładu produkcyjnego ANWILU zlokalizowane jest jedno z najstarszych stanowisk lęgowych tego gatunku w Polsce. Jego historia sięga 1999 r., wtedy po raz pierwszy w kraju po kilkudziesięciu latach przerwy przyszły na świat, w warunkach naturalnych, trzy osobniki. Przez ponad 20 lat ptaki chętnie wracały na kominy ANWILU – na terenie Elektrociepłowni oraz instalacji Polichlorku Winylu. W tym czasie wykluło się tu ponad 40 młodych. Za każdym razem pisklęta były badane przez ornitologów pod kątem stanu zdrowia i ogólnej kondycji. Maluchy były też obrączkowane, dzięki czemu można śledzić ich dalsze losy.
– Działania o proekologicznym charakterze są w ANWILU realizowane z dużą konsekwencją. Oprócz inicjatyw kierowanych do pracowników i dorosłych mieszkańców naszego regionu, szczególną uwagę zwracamy na wyrobienie wśród dzieci i młodzieży naturalnego nawyku troski o otaczające nas środowisko. Z kolei występujące na terenie zakładu produkcyjnego fauna i flora dowodzą, że jego przestrzeń może być dobrym miejscem do życia rozmaitych gatunków. Stanowiska na naszych kominach także od lat pomagają w utrzymaniu zagrożonego gatunku sokoła wędrownego. Współpraca z Fundacją Stowarzyszenia „Sokół” zapewni nam profesjonalną opiekę nad kolejnymi pokoleniami tych pięknych ptaków drapieżnych – powiedziała Daria Studzińska, Dyrektor Obszaru Komunikacji, Marketingu i Sponsoringu.
Umowa ANWILU z Fundacją Stowarzyszenia „Sokół” dotyczy m.in. działań związanych z ochroną tego zagrożonego gatunku, poszerzania wiedzy o ornitologii, jak również promocji postaw proekologicznych. W ramach realizacji wspólnych projektów odbędą się również spotkania edukacyjne dedykowane mieszkańcom naszego regionu.