Kategorie: Informacje

MON: Wojsko Polskie będzie wspierać organizatorów letniego wypoczynku dzieci i młodzieży

Żołnierze WOT otoczą opieką wszystkich tych, którzy będą organizowali wypoczynek dzieci i młodzieży w tym roku. Mamy do czynienia z epidemią koronawirusa, ale mamy też do czynienia z procesem wychodzenia z tego stanu, czego dowodem jest fakt, że restrykcje wcześniej nałożone z dnia na dzień są zdejmowane. Zależy nam na tym, aby dzieci i młodzież mogły bezpiecznie wypocząć podczas wakacji i tu duża rola Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Zegrzu podczas spotkania z żołnierzami WOT oraz harcerzami.

Szef MON podczas wizyty 1 czerwca br. w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu podpisał decyzję, dzięki której Wojsko Polskie udzieli wsparcia przy organizacji letnich obozów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży. Wsparcia udzielać będą żołnierze WOT. Decyzja szefa MON jest odpowiedzią na potrzeby sygnalizowane ze strony resortu rodziny, pracy i polityki społecznej oraz resortu edukacji narodowej.

Minister Mariusz Błaszczak wyjaśnił, jakie zadania w walce z koronawirusem otrzymał WOT na czas letnich wakacji:

– Żołnierze WOT będą wspierać organizatorów letniego wypoczynku, dzieci i młodzieży, przede wszystkim organizacje harcerskie. Dziękuję komendantom związków harcerskich za obecność, za zaangażowanie, jak co roku. Ale ten rok jest wyjątkowy. Dziękuję za bliską współpracę z wojskiem, zwłaszcza z WOT. Żołnierze będą udzielali wsparcia logistycznego, sanitarnego, medycznego. Można powiedzieć, że wszyscy organizatorzy letniego wypoczynku, którzy będą pod opieką WOT, mają gwarancję bezpieczeństwa swoich podopiecznych – zaznaczył szef MON.

Minister podkreślił, że udział Wojska Polskiego w niesieniu wsparcia organizatorom wypoczynku, będzie uwarunkowany wnioskiem służb sanitarnych czy wojewodów i działania w całym kraju będą skoordynowane.

Szef MON ogłosił również, że infolinia pomocy psychologicznej WOT uruchomiona w związku z pandemią koronawirusa, zmieni swoją formułę. Pod numerem infolinii 800 100 102 organizatorzy letniego wypoczynku będą mogli uzyskać informację na temat zasad, uwarunkowań prawnych i możliwości wsparcia ich działań przez Wojsko Polskie.

Minister Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom obrony terytorialnej za dotychczas podjęte działania związane ze zwalczaniem skutków epidemii

– Chcę przypomnieć, że od czasu wybuchu epidemii codziennie kila tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego gwarantuje wsparcie służbom medycznym, służbom sanitarnym, Policji, Straży Granicznej. Dziękuję żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej za ich służbę i zaangażowanie – podkreślił minister Błaszczak.

Szef MON zwrócił uwagę na doświadczenia WOT w zakresie przeciwdziałania rozszerzaniu się pandemii w Polsce:

– Akcję pod kryptonimem „Odporna Wiosna” organizują żołnierze WOT. Żołnierze WOT dostarczają zaopatrzenie, pobierają próbki od osób, które są podejrzewane o to, że mogą być zarażone. Żołnierze WOT dostarczają również odpowiedni sprzęt i opiekują się domami pomocy społecznej, a więc są wszędzie tam, gdzie są potrzebni – powiedział Mariusz Błaszczak.

Minister Obrony Narodowej, wydał decyzję o wsparciu organizatorów wypoczynku przez WOT, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci i młodzieży korzystających ze zorganizowanego wypoczynku w lecie. Do zadań Wojsk Obrony Terytorialnej należeć ma przede wszystkim prowadzenie szkoleń dla pracowników oraz personelu podmiotów organizujących wypoczynek dla dzieci i młodzieży na temat zasad bezpieczeństwa i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Ponadto Terytorialsi mają odpowiadać za udzielanie pomocy medycznej i wykonywanie zadań sanitarno-higienicznych oraz przeciwepidemicznych na rzecz podopiecznych, pracowników i personelu ośrodków. W razie konieczności żołnierze mają zapewnić niezbędne wsparcie logistyczne oraz psychologiczne. Zobowiązani są również do odkażania pomieszczeń, sprzętu oraz pojazdów użytych do ww. zadań. Terytorialsi uruchomią także specjalną infolinię ułatwiającą uzyskanie informacji w tej sprawie.

Udostępnij

Recent Posts

Ulica Kraszewskiego do rozbudowy

Konsorcjum firm: „LUX-DOM” oraz Włocławskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych zajmą się rozbudową ul. Kraszewskiego. Urząd Miasta…

2 dni temu

Krwiodawcy z ZST nagrodzeni

Zespół Szkół Technicznych z Włocławka zajął II miejsce na szczeblu ogólnopolskim w ramach konkursu „Młoda…

2 dni temu

W sobotę zbiórka wielkogabarytów na kolejnych osiedlach

11 lipca 2020 r. w godz. od 6:00 do 15:00 dużych odpadów pozbędą się mieszkańcy…

2 dni temu

Wyrzucił odpady w lesie razem z własnym adresem

Wyjątkowym brakiem szacunku do przyrody i przepisów prawa wykazał się jeden z pracowników budowlanych, który…

2 dni temu

Ogólnopolski turniej osób niewidomych i słabowidzących w bowlingu

Oficjalne otwarcie turnieju nastąpi 10 lipca 2020 r. o godz. 10.45 w amfiteatrze na Słodowie,…

2 dni temu

Program „Dobry start”. Rodzice mogą już składać wnioski

Od 1 lipca 2020 roku można składać przez internet wniosek o świadczenie „Dobry start”, o…

2 dni temu